Bezdrátové sítě ve městech ještě vydrží. Kabely nabízejí spolehlivost a bezpečnost přenosu informací

ICT, Kolektory

Metropolitní datovou síť můžeme s trochou nadsázky označit za nervovou soustavu města. Zajišťuje totiž hladký, rychlý a plynulý přenos klíčových informací mezi jednotlivými institucemi a prvky sídla. Ta brněnská vedle samotného magistrátu propojuje optickým kabelem všech 29 městských částí a v přepočtu více než tři tisícovky úředníků. Umožňuje jim tak centrální přístup do agendových aplikací a k dalším důležitým záznamům.

Proč drátově, a ne bezdrátově?

Ačkoli se laickým pohledem mohou optické kabely v dnešní bezdrátové době jevit jako nemoderní řešení, tato varianta má stále své jednoznačné benefity. Prvním z nich je spolehlivost připojení. Na rozdíl od bezdrátových sítí nejsou kabely náchylné na působení povětrnostních vlivů, a pokud je nepřekopne roztržitý bagrista, může jejich fungování jen máloco ohrozit. Jejich životnost navíc činí přibližně 20 let, což je výrazně více než výdrž přenosových prvků v případě bezdrátové varianty.

Proti datové komunikaci vzduchem triumfují kabely i z pohledu rychlosti. To si ostatně může vyzkoušet i běžný uživatel internetu, když do wifi routeru napojí svůj počítač či notebook napřímo. Kabel zároveň dokáže lépe a bez většího zpomalení přenosu fungovat i v momentech, kdy síť čelí vyššímu náporu. Další zásadní výhodou kabelové sítě je pak garance vyšší bezpečnosti. Právě městské instituce se totiž stávají stále častějším cílem kybernetických útoků. I z tohoto důvodu tak nelze očekávat, že by se při šíření klíčových datových informací v rámci města v nejbližší době přešlo na bezdrátovou alternativu.

Kopat už nebude potřeba

Abychom byli vůči bezdrátovým sítím spravedliví, musíme i jim přiznat minimálně jednu podstatnou výhodu. Jejich budování bývá levnější a jednodušší. Pokládání optických kabelů se zpravidla neobejde bez kopání do hlíny či asfaltu. V Brně se však daří těmto pro veřejnost mnohdy omezujícím zásahům do vozovek a chodníků předcházet. Technické sítě Brno, které se starají o městskou datovou infrastrukturu, u nově postavených či rekonstruovaných liniových staveb automaticky pokládají takzvané kabelovody. Díky nim je tak možné na daná místa optická vlákna kdykoli jednoduše nainstalovat.

Síť v majetku města

Byla by škoda nezmínit, že se naše brněnská datová síť může pyšnit zajímavým unikátem. Na rozdíl od dalších velkých českých sídel se totiž nachází kompletně ve vlastnictví města. Zajištění správného fungování více než 200 kilometrů kabelů a dvou moderních datových center mají na starosti právě Technické sítě Brno. Ty spolupracují s městem i v otázkách dalšího rozšiřování a modernizace stávající soustavy. Mít hustou a spolehlivě fungující síť se totiž s postupným nástupem konceptu Smart Cities stává pro sídla stále důležitějším.