Technické sítě Brno mají na území moravské metropole na starosti více než 42 tisíc světelných míst. V posledních letech provádějí naši technici postupnou výměnu starých sodíkových světel za moderní „LEDky“. Ty napomáhají například bezpečnějšímu silničnímu provozu. Stará světla totiž obvykle osvětlují silně pouze jeden bod. Řidiči tak v noci neustále přejíždějí z šera do jasného světla a jsou tak nuceni dokola přeostřovat. Moderní pouliční osvětlení však lze nastavit tak, aby byly zmíněné přechody co nejplynulejší.
Výsledek během několika sekund
Po výměně osvětlení se někdy občanům zdá, že LED žárovky září oproti starším sodíkovým světlům jasněji. Několikrát do roka tak řešíme podněty Brňanů, kteří upozorňují na nadměrnou intenzitu osvětlení. K prověření těchto žádostí, ale i k běžným kontrolám zářivosti světel slouží pracovníkům Technických sítí Brno unikátní přístroj zvaný jasoměr, chcete-li přesněji jasový analyzátor LDA – LumiDISP. Vyvinuli jej pro nás vědci z brněnského VUT, kteří jej nepřetržitě vylepšují už více než dvacet pět let a nad jeho vývojem strávili již tisíce hodin. Přístroj na první pohled vypadá jako obyčejný digitální fotoaparát. Je však vybaven speciálním vyhodnocovacím softwarem, který je schopný měřit jas a jeho distribuci v jakémkoli prostoru. Oproti běžným bodovým přístrojům dokáže tento systém změřit jas ve 21 milionech bodů, a to během několika sekund. Samotné vyhodnocení pak zabere půl hodiny až hodinu.
Měřit lze pouze při ideálních podmínkách
Princip, na kterém jasoměr funguje, může být pro obyčejného laika poměrně složitý k pochopení. Každý jednotlivý pixel snímače snímá určitý vybraný prostorový úhel, odkud přichází světlo. Vyfocený snímek je tedy obrazem rozložení energie v daném prostoru a odpovídá rozložení jasu. Podstatné je však korigovat optické vady zařízení, zejména spektrálně přizpůsobit přístroj. Pak už přichází řada na algoritmy, které získaná data vizualizují. Při kontrole intenzity osvětlení se zároveň neměří svítidlo jako takové, ale jas povrchu komunikace. Naši technici obvykle provádějí na ulici jedno měření, pokud je uspořádání soustavy veřejného osvětlení homogenní. V momentě, kdy tomu tak není, je potřeba akci zopakovat vícekrát. Měření samotné nesmí být ovlivněno světlem aut či výskytem chodců v měřicím poli. V hustém provozu je tak mnohdy nutné čekat na vhodný okamžik až půl hodiny. Záleží však i na počasí. Nebytností jsou vhodné povětrnostní podmínky, nemělo by být rovněž mokro či mlhavo.
Když nám tedy žádná z výše zmíněných překážek zrovna v měření nebrání, dokážeme díky tomuto pomocníkovi spolehlivě ověřit, zda parametry osvětlení odpovídají požadavkům platných norem. Pokud tomu tak není, mohou Technické sítě Brno požadovat nápravu u dodavatele svítidel. Pomocí měření se však rovněž nastavuje regulace na požadovanou hladinu jasu v nočních hodinách. To pomáhá snižovat náklady na provoz veřejného osvětlení v metropoli. Technici TSB mají navíc certifikaci České metrologické společnosti, jejich měření je tak možné využít v případě, že je potřeba doložit oficiální protokol o měření osvětlení příslušným orgánům státní správy.