VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ V ČÍSLECH
SVÍTÍME ZDRAVĚ A BEZPEČNĚ
HISTORIE OSVĚTLENÍ V BRNĚ
SLAVNOSTNÍ OSVĚTLENÍ
PROVOZ A ÚDRŽBA
Veřejné osvětlení města Brna
Veřejné osvětlení patří mezi nejdůležitější služby obyvatelstvu. Jako významná součást životního prostředí se podílí na zajišťování bezpečnosti osob, silničního provozu, ale i ochrany veřejného a soukromého majetku.
Brněnské veřejné osvětlení v číslech
Světelných míst veřejného osvětlení
Světelných míst slavnostního osvětlení významných objektů
Hodin je veřejné osvětlení ročně v provozu
Roční spotřeba el. energie veřejného osvětlení v MWH
Jak v brně svítíme zdravě a bezpečně
Svítíme šetrně. Brno patří k energeticky nejúspornějším městům v ČR.
Využíváme regulátory napětí, čímž snižujeme energetickou náročnost veřejného a slavnostního osvětlení až o 26 %. Provozní doba veřejného osvětlení je 4 084 hodin ročně a s celkovou roční spotřebou cca 14 032 MWh a s průměrným příkonem 78W na 1 světelný bod se řadí statutární město Brno k energeticky nejúspornějším městům v České republice.
Svítíme tak, aby pod lampou nebyla nikdy tma. Pro vaše bezpečí.
Je potřeba svítit na cestu, ale neoslňovat. Svítíme tak, aby noční procházka parkem navozovala příjemné pocity, nikoliv obavy. A neustále dohlížíme na to, aby žádné zákoutí Brně neplánovaně neupadlo do temnoty. A daří se nám to! Dosažená průměrná nesvítivost ve městě je 0,39 %, což se vymyká běžným standardům. Pro představu, v jiných srovnatelných městech se průměrná hranice nesvítivosti pohybuje v rozmezí 3 – 4 %.
Intenzitu osvětlení regulujeme na dálku. Pomocí vlastnoručně vyvinutého řešení.
Pro ovládání veřejného a slavnostního osvětlení je ve městě Brně instalováno celkem 473 zapínacích (elektroměrových) rozváděčů. Pomocí časových spínačů je ovládáno 29 z nich, 444 rozváděčů je dálkově ovládáno pomocí radiodatové sítě.
Brno ve světlech desetitisíců lamp. Přesto nevyzařuje.
Kvalita i provozní stav veřejného osvětlení je předepsán technickými normami a standardy města Brna. Naším cílem ale není jen vyhovět standardům, ale pokusit se najít ideální rovnováhu mezi zdravým a bezpečným svícením. Pravidelně měříme svítivost, eliminujeme světelný smog a kde to je třeba, měníme nevyhovující zdroje veřejného osvětlení za ty, které jsou k životnímu prostředí šetrnější.
Historie veřejného osvětlení v Brně
Zavedení veřejného osvětlení
Osvětlení ulic bylo v Brně zavedeno v roce 1781 o slavnostech k poctě ruského následníka trůnu Pavla Petroviče a jeho choti Marie Fedorovny při jejich cestě do Vídně.
Lojové svítilny byly nahrazeny olejovými
Od zavedení veřejného osvětlení stálo na brněnských ulicích 277 svítidel, v nichž se svítilo lojem. Lojové svítilny byly od roku 1841 nahrazeny olejovými.
Založena Společnost pro osvětlování plynem
Uzavření smlouvy o veřejném osvětlení započalo novou epochou v osvětlování brněnských ulic a náměstí. Jednání se však protahovala a svítit plynem se začalo 1. ledna 1849.
Plně osvětlená i brněnská předměstí
Veřejné osvětlení se od počátku vztahovalo jen na město, na ulicích za městskou zdí byla doplňována postupně. Všechna tehdejší brněnská předměstí se dočkala plynového osvětlení teprve v roce 1860.
Počátek eletrifikace veřejného osvětlení
Prvních šest elektrických svítilen bylo postaveno v roce 1901 na Velkém náměstí. Roku 1914 se městská rada usnesla na postupném zavádění elektrického osvětlení v brněnských částech.
Slavnostní osvětlení k Brnu patří
Technické sítě Brno, akciová společnost, každoročně zastávají roli partnera Turistického a informačního centra města Brna při přípravě a realizaci Brněnských Vánoc. Společnost zajišťuje zejména světelnou výzdobu historického centra města a obstarává výstavbu, připojení a výzdobu vánočních stánků, dřevěných pódií, ZOO koutku, betlému a dalších dekorací na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. V neposlední řadě zařizuje také výzdobu menších vánočních stromů na nádvoří Nové radnice a před Mahenovým divadlem i výzdobu velkého vánočního stromu tvořícího dominantu vánočních trhů na náměstí Svobody. Bez slavnostního osvětlení bychom si dnes už asi těžko mohli naše město představit. Stalo se neodmyslitelnou součástí městské infrastruktury a významnou rolí se podílí na zvýraznění architektonických památek města a pěší zóny v Brně.
Provoz a údržba veřejného osvětlení
Provozujeme 41 850 světelných míst, z toho je 41 324 světelných míst veřejného osvětlení ulic a 526 světelných míst slavnostního osvětlení kulturních památek a významných budov v Brně.
✓ Obnovujeme veřejné osvětlení, v roce 2022 jsme vyměnili 35 km kabelového vedení, 168 zkorodovaných stožárů a 11 pojistkových skříní
✓ V rámci preventivní údržby bylo provedeno v roce 2022 měření statiky metodou MASTAP u 3935 stožárů
✓ Naši technici každoročně vyřeší na 3000 poruch veřejného osvětlení
✓ V současné době pokračujeme ve výměně stožárů a kabelového vedení – rekonstrukce nejstarších částí veřejného osvětlení města
✓ Poskytujeme služby měření jasu a statiky stožárů veřejného osvětlení obcím a servisním organizacím, které pečují o veřejné osvětlení.
Dokumenty ke stažení
FORMULÁŘOVÉ SMLOUVY KE STAŽENÍ
FORMULÁŘOVÁ SMLOUVA O POSKYTNUTÍ SLUŽBY - DODÁVKA ELEKTŘINY
FORMULÁŘOVÁ SMLOUVA O POSKYTNUTÍ PŘIPOJENÍ
Technické sítě Brno,
akciová společnost
Barvířská 5, 602 00 Brno (mapa)
IČ: 25512285
DIČ: CZ25512285
Recepce: 545 424 030
E-mail: podatelna@tsb.cz
ID datové schránky: 55kgizb
Pro hlášení poruch kontaktujte centrální dispečink:
Bezplatná linka: 800 100 312
E-mail: dispecink@tsb.cz
Klíčové činnosti
____
Veřejné osvětlení
Kolektory
Služby ICT a KB
Venkovní reklama
Staráme se o
____
Slavnostní osvětlení
Brněnské Vánoce
Brněnský orloj
Polygon veřejného osvětlení
____
Služby datových center
Služby kybernetické bezpečnosti
Nasvětlení přechodů pro chodce
Celoroční nabídka stánků
Květinová výzdoba
Služby specialistů
____
Měření intenzity osvětlení
Měření statiky sloupů osvětlení
Investice a projekce
Vytyčení sítí veřejného osvětlení
Vyjádření ke stavebním záměrům
Lokalizace poruch vedení
Služby GIS